Naposledy sme si vysvetlili, že mačka je naozaj mäsožravec. Dnes sa pozrieme na to, ako o tom presvedčiť aj vašu mačku a pár základov kŕmenia :)
MAČKY NIKDY NESMÚ HLADOVAŤ VIAC AKO 24 HOD.
Neskúšajte na vašu mačku metódu „zješ, keď budeš hladná“. Mačky si narozdiel od psa nedokážu vytvárať dostatočné zásoby živín na hladovanie a rýchlo u nich dochádza k lipidóze pečene, čo je nezvratný a život ohrozujúci stav. Zvlášť ohrozené sú obézne, choré, staré a príliš mladé mačky.
Nebojte sa hneď na začiatku ponúknuť mačke rôzne druhy mäsa. Každá si nájde niečo, čo ju zaujme.
Veľmi vhodné je mäso krájať na tenké až priesvitné pásiky a rozložiť na plochú podložku (tanier, doska na krájanie).
Prvý a absolútne najdôležitejší krok je odstrániť nonstop dostupný granulový bufet. Najedená mačka nemá dôvod skúšať nové jedlo.
Naučte vašu šelmu na režim, kŕmenie 3x denne. Miesto jednej porcie granulí skúste mäso. Ak váš mäsožravec ešte nevie, že je mäsožravec, môžete mäso nakrájať na drobno a zamaskovať granulami. Ak vaša mačka obľubuje konzervy, je to ešte jednoduchšie.
Postupne uberajte komerčnú stravu a pridávajte mäso. Miešajte rôzne druhy a sledujte, čo vaša mačka skutočne obľubuje a čo radšej vynechá.
Mačke nedávajte zasmradnuté ani obsušené mäso. Sú to lovci a konzumujú čerstvú potravu. Ak to nepôjde na prvý pokus, mäso odložte naspäť do chladničky/mrazničky a skúste o pár hodín.
Dospelá zdravá mačka nepotrebuje neustály prístup k jedlu, pokiaľ je kŕmená surovou stravou. Mäso neobsahuje žiadne uhľohydráty, energia je zabezpečená tukmi a bielkovinami, zvieratám teda neskáče krvný cukor a nepotrebujú mať celodenný prístup k potrave.
Ideálne je kŕmenie 2-3 krát denne. Mačatá kŕmime 3-5x denne podľa veku a zdravotného stavu.
Čím mladšia mačka, tým jednoduchší prechod na surovú stravu. Ak vaša gaučová kráľovná ohŕňa nos, nevzdávajte to. Niekedy to trvá deň, inokedy týždeň a veľmi tvrdohlavé mačky môžu vzdorovať aj viac ako mesiac, ale vždy to ide :)
Nabudúce si povieme o tom, čo mačka potrebuje a ako jej to zabezpečiť.