Dnešní článek bude věnován výživě psa, jemuž se tvoří mu močový písek a případně i kameny.
Je důležité si uvědomit, že toto onemocnění je velice různorodé a neexistuje jedno jasné řešení pro všechny pacienty!
Jedná se o problém, který se často vrací a u některých pacientů má charakter celoživotního onemocnění.
Podle chemického složení konkrementů (shluků krystalů) a podle pH (určuje stupeň kyselosti nebo zásaditosti moči pacienta) v jakém se vyskytují, můžeme rozdělit urolitiázu do několika skupin.
V České republice je jednoznačně nejčastější struvit (fosforečnan amonný), v ostatních případech se vyskytuje především kalcium oxalát, cystin a uráty.
Struvity vznikají nejčastěji u psů ve věku 5-8 let, ale můžou se vyskytnout i u štěňat nebo psích seniorů. Vznik struvitů je nejčastěji způsoben infekcí močových cest bakteriemi a zvýšeným příjmem bílkovin v krmivu, čímž dochází ke zvýšení pH moči směrem k zásaditým hodnotám. Po nakrmení dochází k tvorbě žaludeční kyseliny, která vlivem následných metabolických procesů v organismu vyvolává zásadité pH moči a tento stav může trvat až 6 hodin.
Vznik ostatních druhů urolitů je spojen spíše s genetickými predispozicemi a následnou metabolickou poruchou a je méně ovlivnitelný stravou. Léčba je tedy velice nesnadná.
Nyní si řekneme něco o základní prevenci recidiv u pacientů, u kterých se již tento problém vyskytl.
Jedná se obecná doporučení a jsou na místě u všech typů urolitů.
Nejdůležitější je častější močení a zvýšený objem moči pacienta, čímž dojde k naředění krystalů v moči.
Všeobecně by takovýto pacient měl přijmout přibližně 60ml vody na 1kg své hmotnosti za 24 hodin. Toho dosáhneme podáváním kašovité stravy, případně až konzistence polévky a případně i mírným přisolováním krmiva.
Snažíme se dosáhnout toho, aby moč byla v močovém měchýři co možná nejkratší dobu – minimálně by měl být takovýto pes venčen 5x denně a rozhodně by neměl být ponechán víc jak 4-6 hodin bez venčení! Častěji se močový písek tvoří u zvířat s nadváhou, která mají nadbytek bílkovin, proto by měla být objektivně zhodnocena kondice pacienta a poté provedena úprava stravy a zvýšení pohybu pokud tomu nebrání nějaké jiné onemocnění.
Jak jsme si již řekli výše tak nejvíce kolísá pH moči v době do 6 hodin po nakrmení – z toho důvodu není vhodné, krmit zvíře na noc.
Tím by docházelo k tomu, že moč s nevhodným pH bude přesycena ionty a krystaly po dlouhou dobu (přes noc) a je větší pravděpodobnost tvorby močových kamenů.
Ideální je krmit takovéhoto psa spíše ráno a po poledni a během dne dodržet pravidelné a časté venčení.
STRUITOVÁ UROLITÁZA
V poslední části článku se více zaměříme na tzv. struvitovou urolitiázu, protože je, jak již bylo řečeno výše, nejčastější a dá se ovlivnit dietou. Je důležité si uvědomit, že toto onemocnění je nutné řešit ve spolupráci s veterinárním lékařem, protože vyžaduje nejen úpravu stravy ale často i medikamentózní terapii.
Základními body léčby struvitů je snížení pH moči (směrem ke kyselému pH), omezení nadbytečných bílkovin a fosforu ve stravě a léčba bakteriální infekce.
Okyselení moči se dá dosáhnout např. pastou Uropet.
Někteří chovatelé k tomuto účelu používají i vitamín C, kde ale není stanoveno vhodné dávkování a předávkování může mít negativní dopad (tvorbu kalciumoxalátových kamenů, které mají rády kyselé pH). Pro vlastní kontrolu je užitečné pořízení pH měřících papírků (k sehnání v lékárně) a pravidelná kontrola moči pacienta. Pokud je problém tak výrazný, že je nutné i aktivně snižovat fosfor v organismu tak se za tímto účelem dá krátkodobě použít přípravek Ipakitine. Velmi se také osvědčilo použití přípravku Sanicell, který má antioxidační a detoxikační účinky a zlepšuje obranyschopnost organismu.
Základním pravidlem výživy při struvitové urolitiáze je snížení příjmu minerálů – z toho důvodu je nutné pro začátek vysadit všechny minerální doplňky včetně mořských řas a vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem fosforu a hořčíku (sem patří vnitřnosti a obilniny jako je rýže, ovesné vločky a rýže). Příjem bílkovin je potřeba omezit co do množství ale při zachování vysoké kvality. Mezi vhodný zdroj bílkovin patří kuře, krůta, jehně a vejce. Mezi další vhodné potraviny patří zelené dršťky, drůbeží žaludky a není nutné nějak výrazně snižovat množství kostí. Je důležité, podávat i přílohu, aby se tím snížil celkový příjem bílkovin v podobě masa. Vhodnou přílohou jsou rozvařené brambory a ke zvýšení objemu krmiva se dá dobře použít i zelenina – mrkev, červená řepa, čínské zelí.
Závěrem bych ráda připomněla, že při řešení urolitiázy je neocenitelná úzká spolupráce s Vaším veterinárním lékařem a pravidelné kontroly stavu pacienta.
MVDr. Markéta Rázgová (www.vetanimal.cz) ve spolupraci s www.masoksezrani.cz