Pokud již se svým psem barfujete, jistě Vás ani nenapadne přemýšlet o jiné stravě, když Váš pejsek zestárne. Pouze je občas potřeba udělat menší změny v jídelníčku jako např. dávat spíše snadno stravitelné druhy masa, méně tuku, zařadit vhodné doplňky a krmit častěji menší porce.
Co když ale máte pejska celý život na granulích a v jeho seniorském věku se z nějakého důvodu rozhodnete, že ho chcete krmit přirozenou stravou? I tak máte velké šance, že budete mít doma spokojeného BARFaře. Řekla bych, že na změnu krmiva není nikdy pozdě.
Často se na mě obracejí právě majitelé psích seniorů s dotazem, zda by jejich pejsek se zdravotním problémem mohl přejít na BARF – často z důvodu nechutenství či nutnosti speciální diety, kterou pes odmítá. Nejčastěji se jedná o onemocnění jater, ledvin, slinivky, močové kameny nebo onkologické onemocnění. Obrovskou výhodou BARFu je totiž právě to, že je pro psy velmi atraktivní a dobře maso přijímají.
Přechod u staršího pejska musí probíhat velmi citlivě – z počátku je ideální vařené libové maso (kuře, krůta, králík, bílá ryba nebo pštros), které tvoří 50% krmné dávky a zbytek tvoří vařená rýže. První dva týdny střídáme různé druhy libového vařeného masa a ve třetím týdnu již maso vaříme méně a méně až ke konci týdne podáváme maso syrové. Místo rýže nebo na prostřídání můžeme stejně dobře použít i vařené brambory. Často používané spařené ovesné vločky se u starších zvířat hodí méně, protože obsahují hodně fosforu a mohou zbytečně přetěžovat ledviny.
Pokud je takto vše v pořádku tak v následujícím kroku podáváme libové syrové maso a množství rýže nebo brambor snížíme na 1/3 krmné dávky, případně již můžeme část přílohy nahradit spařenou mletou zeleninou.
Pokud je i po snížení množství přílohy vše v pořádku tak můžete začít zkoušet i další druhy masa – hovězí, telecí, kachnu, vepřové maso, zvěřinu a další druhy ryb. Z vnitřností jako první můžete zařadit neprané dršťky a dále plíce (především u psů se sklony k obezitě), později i játra a slezinu.
Jako poslední přijdou na řadu kosti. Starší pejsci nemusí tak snadno reagovat na změny a proto zkoušíme podávání kostí jen v malých množstvích a opatrně. Pro začátek bych zvolila např. kuřecí krky nebo kuřecí křídla, případně komplet s obsahem kostí promíchaný s balíčkem bez kostí.
U staršího psa stačí dodržovat v krmné dávce cca 10% kostí. Jsou i psi, kteří z důvodu špatného chrupu nebo málo efektivního trávení nemohou kosti vůbec – u nich podáváme jako náhradu drcené vaječné skořápky zakápnuté citronem nebo doplněk s obsahem zvápenatělých mořských korálů.
Z doplňků u starších psů volíme nejčastěji pangamin (pozor u psů se sklony k obezitě), výtažky z mušlí, kolagen, boswelii, občas přidáme vitamin C (pozor u pejsků s horší funkcí ledvin) a na podporu imunity spirulinu nebo aloe vera.
Odměnou Vám bude spokojený psí senior, který se s chutí bude vrhat na misku s jídlem. Z mnoha zkušeností mohu potvrdit, že takováto změna stravy se rozhodně promítne na kondici a zdravotním stavu Vašeho mazlíčka.
MVDr. Markéta Rázgová