Rodíme on-line díl 14. – štěňata první týden
Máme za sebou první týden. Byl docela náročný. Starat se o 11 věčně hladových krků je fakt fuška. Naštěstí na to nejsem sama, panička na všechno dohlíží a pomáhá mi. Denně převléká bedničku, odchytává štěňátka, která se „zaběhnou“ a neumí najít cestu zpátky ke mě. A hlavně je to vrchní zásobovač :)
První tři dny jsem se z bedny skoro nehnula, fakt jen nejnutnější venčení a honem zpátky. Krmení probíhalo v bedničce. Štěňátka jsou docela akční, myslím, že ta minulá tak nebyla. Hned druhý den některá dokázala překraulovat celou bednu a ještě se vrátit zpátky ke mě!
Protože mám hodně mlíčka a asi dobré mlíčko, hned první den štěňátka přibrala. To obvykle nebývá, většinou během prvního a druhého dne jde váha trošku dolů. Od třetího dne musí štěňátka začít přibírat. Pokud ne, je něco špatně a je nutné jim pomoci. Ty moje přibírají každý den kolem 50g, některá i 100g! Takže na konci tohoto týdne, tedy 7. den, čtyři zdvojnásobili svou porodní hmotnost. Porodní hmotnost by štěňátka měla zdvojnásobit někdy kolem 8.-12. dne. Při větším počtu štěňat, to obvykle bývá až později. Pokud štěňátka denně přibírají, není třeba se znepokojovat když ani 12. dne některá nemají dvojnásobek. Však oni to později doženou a za chvíli nikdo nepozná, kdo byl nejmenší! Abyste věděli kolik štěňátka přibírají, je nutné je každý den ve stejnou dobu zvážit.
U štěňátek se první týden prakticky nic neděje. Kolem třetího dne odpadá zbytek pupeční šňůry. Pokud není místo zarudlé, nehnisá, není potřeba toto ošetřovat. Štěňátka celý den střídavě spí a jí. Vyměšují za pomoci feny – stimuluje je olizováním a vše hned uklízí. Štěňátka jsou slepá, pohybují se plazením, kývavým pohybem hlavou hledají správný směr – sourozence nebo matku. Když se jim něco nelíbí, hlasitě pískají.
V prvních dnech fena kojí prakticky nepřetržitě. První mléko se nazývá mlezivo (kolostrum). Je méně výživné než další mléko (proto může dojít k poklesu váhy), ale obsahuje cenné protilátky, které v prvních dnech štěňátka chrání. Od zhruba 3. dne fena mléko spouští na základě stimulace štěňaty - sáním a tzv. mléčným krokem. Když se mléko spustí, štěňátka hlasitě hltají a můžeme pozorovat napnuté, třepající se, ocásky.
Štěňata zatím nejsou schopná termoregulace, proto je musíme udržovat v teple a bez průvanu. Zahřívají se navzájem (leží na hromadě) nebo u feny. V prvních dnech je vhodné využít výhřevnou podložku (desku).
Fena je plně zaměstnaná péčí o štěňata – kojení a čištění. V příštích 4-6 týdnech se fena čistí po porodu. Výtok je hlenovitý, červeno-hnědé barvy. Nesmí zapáchat. Pokud zapáchá, barva je černá nebo zelená, fena má zvýšenou teplotu, okamžitě vyhledejte veterináře! Fena intenzivně čistí sebe i štěňata. Pokud ne, musíte jí s hygienou pomoci a několikrát denně ji omýt. Porodní bednu udržujte v čistotě. Několikrát denně kontrolujte celou mléčnou lištu – jestli není rozškrábaná štěněcími drápky a jestli se netvoří zatvrdliny a případný zánět.
Panička hezky shrnula co se děje se štěňátky a se mnou a nakonec musíme probrat co dobrého k jídlu si dávám. A hlavně kolik si toho dávám. Jo, to budete koukat co se do mě vejde!
Základem je kvalitní maso a spousta tekutin. Takže si dávám Hovězí maso s chrupavkou a kolagenem, Kachnu, Kachní komplet, Lososa, Zvěřinový komplet, Hovězí dršťky s červenou řepou a Hovězí vemeno, Kuřecí křídla, Kuřecí krky, Kachní skelety. Jako přílohu mám těstoviny, rýži, zeleninu a jablíčka. K tomu všemu ředěné vývary z kostí a už čekám, kdy panička vytáhne z mrazáku to kozí mlíčko.
Masa denně spotřebuju až 4 kila, k tomu asi půl kila těstovin se zeleninou a litr vývaru. Koukáte co? Krmení dostávám 6x denně, dokonce i v noci když mám chuť. Z doplňků dostávám Calcium Citrát 2x denně, 1x denně Pangamin (15tbl) a 1x denně lžíci mořských řas.
příklad jídelníčku:
Kuřecí křídla + Hovězí maso s chrupavkou a kolagenem + rýže s mrkví
Kachní skelety + Zvěřinový komplet + těstoviny s jablkem
Kachní komplet + špenátová rýže
Kuřecí křídla + Hovězí vemeno + rýže s mrkví
Kachna + těstoviny se zeleninou
Kuřecí krky + Losos + těstoviny se zeleninou
Tvaroh + syrové vajíčko + acidofilní mléko + med
- každé krmení je vhodné zalít ředěným vývarem nebo alespoň vodou. Tekutiny jsou velmi důležité!
doplňky:
Calcium Citrát – prevence eklampsie
Pangamin – vitamíny sk. B, bílkoviny
mořské řasy – vápník, vitamín C a další minerály
© 2014
Kateřina Novosádová + Zippy
www.manwe.eu