Rodíme on-line díl 18. – štěňátka pátý týden
Stejně jako minulý týden se u nás dveře netrhnou. Denně k nám chodí návštěvy. Je to fajn, aspoň mají štěňátka koho okusovat a nejsem to zrovna já. Zuby mají čím dál tím větší a stisk silnější. I na to kojení bych se nejradši už vyprdla, ale instinkt je silnější. Takže pořád kojím 4x denně. Bříško už mám celé pokousané a poškrábané, ale nedá se nic dělat, ještě to chvíli vydržím.
V tomto období fena snižuje počet kojení na zhruba 3x denně. Podle počtu kojení, zvýšíme počet příkrmů tak, aby štěňátka byla 5-6x za den nakrmená. Přidáme další druhy masa a příloh. Z masa to může být např. Zvěřinový komplet, Vepřový komplot, Hovězí neprané dršťky s červenou řepou, Kachní komplet. Můžeme nabídnou i obilnou přílohu (rýže, vločky, pohanka). Pokud nemáme k dispozici kozí mléko, můžeme už od 4. týdne začít podávat mléčné výrobky – např. netučný tvaroh rozmíchaný se štěněcím mlékem, bílý jogurt, mléčnou pohankovou kaši, mléčnou rýži apod. Můžeme přidat syrový vaječný žloutek nebo celá vařená vejce.
Štěňátka všechno prozkoumávají a používají k tomu své ostré zoubky. Je vhodné nabídnout jim dostatek hraček, které mohou kousat a začít je učit, že lidi se nekoušou. Denně nové podněty jsou velmi důležité. Do výběhu umísťujeme různé nové hračky, předměty – např. PET lahev s vodou, později s kamínky, zavěšené chrastící plechovky, dřevěný špalek, kbelík, papírová krabice....Cokoli vás napadne.
V zimním období, pokud to počasí dovolí (není příliš zima a vlhko) můžeme štěňátka začít pouštět ven. Začnou se tak učit čistotnosti. Pokud se chovatel štěňatům dostatečně věnuje, při odchodu do nových domovů už ví, že se čůrá na travičku a ne doma a nový majitelé tak mají půl práce hotovo. Ve výběhu můžeme umístit i speciální místo na venčení (bedničku, plenu), ale vhodnější je, učit štěňata rovnou ven.
Budu se opakovat, ale napsat to musím – jídla dostávám pořád stejně :) Já vím, někteří už mi to závidíte. Ale nemyslete si, polovinu jídla stejně přinesu štěňátkům. Instinkt říká, že když se nakrmím, musím to přinést štěňátkům. Takže stačí abych se jen prošla kolem ohrádky a je to všechno venku. Štěňátkům moje jídlo moc chutná, tak je to asi tak dobře. I když panička mě občas hned po jídle zavře, prý aby mi taky něco zbylo.
Už od třetího týdne může fena začít štěňatům vyvrhovat potravu. Nebráníme jí v tom, pro štěňata je to velmi vhodné. Musíme ale upravit krmení feny, aby se co nejvíce podobalo složení potravy, kterou štěňátka dostávají. Nejlépe krmit to samé. Fena nesmí vyvrhnout všechnu potravu, kterou za den snědla a tak je někdy potřeba ji hned po nakrmení na nějakou dobu (cca 1 hodinu) od štěňat oddělit. Fena stále kojí a musí mít přísun živin i pro sebe.
Pokud fena omezuje kojení, můžeme snížit dávkování Calcim Citrátu na polovinu. Ostatní doplňky můžeme podávat stále stejně.
U fen, které už omezují kojení a nevyvrhují štěňatům potravu začneme postupně snižovat krmnou dávku. Na dostatečný přísun tekutin dbáme stále!
© 2014
Kateřina Novosádová + Zippy
www.manwe.eu