Všechno začalo už před více než půl rokem, možná že i déle. Tahle fáze se mě až tak netýká, to je práce hlavně pro paničku – hledání ženicha. To panička prosedí hodiny u internetu a hledá toho nej psa pro mě. Je fakt, že je to trochu divné, když Vám někdo takto vybírá ženicha. Já bych si vybrala hned z několika místních. Je tady jeden fešák co by se mi líbil – střední postava, střapatý kožíšek, jedno ucho postavené, druhé klapaté...občas za mnou vleze k nám na zahradu a to pak na sebe koukáme přes sklo francouzských dveří. Jj, to je on, mého srdce šampion. Ale panička to vidí jinak, prý na toho vořecha mám rychle zapomenout, protože naše štěňátka mají modrou krev (všimněte si, že teď se trochu vychloubá panička!) a tak je nemůžu mít s kýmkoli. Kromě toho jsou tady lidi, kteří to musí schválit a to není jen tak. Jak vidíte, mám to fakt těžké!
No takže panička ležela ve fotkách, rodokmenech, psala spoustu mailů a nakonec z toho vypadnul Spooner. Celým jménem Fana Zulu Hakimba Spooner. Taky má před jménem nějaké zkratky, ale ty nejsou důležité. Musím uznat, že se panička vcelku trefila. Spooner se mi líbil na první pohled. Ale to už zase předbíhám.
Všechno bylo domluvené, papíry vyřízené a už se jen čekalo kdy začnu hárat. Protože pro zabřeznutí a vývoj štěňátek je důležitá kyselina listová, už tři měsíce před háráním mi ji panička začala dávat. Dává se zhruba 5mg/50kg denně. Současně jsem dostávala Pangamin, protože nadbytek kyseliny listové může zamaskovat nedostatek některých vitamínů sk. B – proto Pangamin, protože ten obsahuje právě vitamíny sk.B. Ano, máte pravdu, kyselina listová se předávkovat nedá, protože je rozpustná ve vodě a tak se její případný přebytek z organismu přirozeně vyloučí. Ale při jejím přidávání se opravdu někdy může stát to co jsem napsala výše. Takže si budete pamatovat, že když přidáváte kyselinu listovou, budete zároveň přidávat i Pangamin!
Ve stravě se z hlediska přípravy na krytí nic nemění. Je důležité krmit kvalitně a pestře. Není nutné nic speciálního, krom výše uvedené kyseliny listové a Pangaminu, přidávat. Pokud fenečka potřebuje vylepšit kondici, můžete dávat multivitaminy pro psy, ale hlavní je kvalitně krmit!
A je to tady, začala jsem hárat. Někdy mají chovatelé problém určit ten správný den, kdy za ženichem vyrazit. Je několik způsobů jak ten správný den určit. V současné době se asi nejvíce využívá metody, kdy se z krve stanoví hladina progesteronu. Progesteron je pohlavní hormon a dle hodnot, které se v průběhu říje mění, lze stanovit optimální dobu krytí. Většinou je nutné jít na odběr několikrát, abyste věděli, jak rychle hodnoty stoupají a tak mohli určit ten správný den. Existují tabulky, podle kterých se přibližně můžete řídit, ale každá fenečka je jiná, může ji rozhodit třeba dlouhá cesta za psem, vaše nervozita apod. a bude všechno jinak.
Já na progesteron nechodím, panička to na mě pozná i bez něj. Dřív se taky progesteron nedělal a štěňátka se rodila! Panička už mě moc dobře zná, hlídá si moje chování, barvu výtoku apod. a podle toho pozná, kdy vyrazit. Někdy jsou to trochu nervy, protože už to vypadá, že bysme měli jet, ale ještě to není 100%. Cítím jak je nervozní. Je to sranda.. Se mnou to má navíc komplikované tím, že já se nechám nakrýt jen 1x a dost. Někdy se alespoň jednou (někdy i víckrát) překrývá, aby byla jistota, že se trefil ten správný den, ale to u mě nejde. Překrytí má smysl po zhruba 48mi hodinách. Dřív je to blbost. Jo, pokud si chtějí oba užít, tak proč ne, ale z fyziologického hlediska je to nesmysl. Vajíčka i spermie vydrží „čekat“ na svůj protějšek i několik dnů. Vajíčka jsou schopná oplodnění cca 3-5 dnů, spermie „čekají“ cca 2 dny – proto překrytí po 12-24 hodinách jen přidá další „čekající“ spermie = nemá to cenu. Takže si budete pamatovat, že překrývat má smysl po 48mi hodnách!
A jedeme do Německa za Spoonerem. Cesta byla dlouhá – 1000km tam a 1000km zpátky. Dojeli jsme večer. Bylo pěkně hnusně. Kosa jak v ruským filmu a poprchalo. Ale jak jsem viděla Spoonera, nevadilo mi to. Měl hezkou zahradu, ne moc velkou, ale na běhání to stačilo. Tak jsme si spolu chvíli hráli a běhali a běhali. Já mám běhání moc ráda, hlavně když chlap lítá tak jak já chci :D
Za hodinku bylo všechno hotovo, panička vyřídila papíry, vypila kafe a jelo se domů. Kdybych se nechala překrýt, mohli jsme si užívat dva dny v hotelu. Příště to zvážím...
A tohle je on, Spooner.
© 2013
Kateřina Novosádová + Zippy
www.manwe.eu